Mijają 4 miesiące aktywnej współpracy agencji Symetria PR ze spółką XTPL. W tym czasie firma zadebiutowała w mediach, pozyskała inwestorów i dofinansowania na rozwój technologii, a temat ultracienkich linii przewodzących prąd został zaprezentowany szerokiemu gronu odbiorców.

Działania PR są ważne dla startupów technologicznych, ponieważ pomagają im w dotarciu do świata biznesu. Rozpoczynając współpracę z XTPL, stanęłyśmy przed wyzwaniem, jak mówić o czymś, czego nie widać gołym okiem? Postanowiłyśmy opowiedzieć, w jaki sposób technologia opracowana przez XTPL zmieni na lepsze nasze życie – opowiada Magdalena Grochala, PR manager w agencji Symetria PR. – Każda, nawet trudna technologia, z odpowiednim PR-owym wsparciem może zyskać zainteresowanie mediów. XTPL jest tego bardzo dobrym przykładem.

 

Członkowie spółki XTPL podkreślają, że decyzja o współpracy z agencją public relations była dobrze przemyślanym wyborem.

– XTPL działa na styku światów nauki, technologii i biznesu. Uważam, że działania PR są podstawą w przypadku promowania wynalazków takich jak nasz i dlatego postawiliśmy nie na marketing, a właśnie na Public Relations. W pierwszej kolejności musieliśmy bowiem wytłumaczyć odbiorcom, jak działa produkt i jakie będzie miał zastosowanie. To najlepszy sposób wprowadzania nowej technologii na rynek – mówi Sebastian Młodziński, CEO spółki XTPL.

W wyniku prowadzonych przez Symetrię PR działań media relations technologią szybko zainteresowały się takie media jak Puls Biznesu, TVN 24 BiS, Forbes, Focus oraz liczne portale skupione wokół tematyki nowych technologii, fotowoltaiki i elektroniki użytkowej. Założyciele XTPL udzielili wielu wywiadów telewizyjnych i radiowych. Materiał o twórcach XTPL ukazał się także w sobotnim wydaniu programu Dzień Dobry TVN, co dowodzi, że nawet o trudnych, pozornie niemedialnych tematach można mówić w ciekawy sposób do masowego odbiory.

Wyniki badań laboratoryjnych, plany rozwoju technologii oraz obecność XTPL w mediach przełożyły się na zainteresowanie wielu inwestorów i producentów fotowoltaiki  na całym świecie. Spółka otrzymała liczne listy intencyjne, m.in. od notowanej na nowojorskiej giełdzie firmy Trina Solar, największego wytwórcy modułów fotowoltaicznych na świecie.

Pod koniec kwietnia 2016 roku firma otrzymała decyzję o przyznaniu grantu w wysokości niemal 10 mln zł w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Szybka ścieżka. Pieniądze pozwolą naukowcom przenieść technologię z poziomu działania w skali laboratoryjnej do gotowości do pierwszych wdrożeń, które mogą nastąpić już w 2018 roku.

Przełomowość rozwiązania doceniła też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wsparła finansowo proces zgłoszenia patentowego. Spółka otrzymała dofinansowanie na prowadzenie procesu globalnej ochrony patentowej dla swojej unikalnej technologii.

Przedstawiciele firmy wzięli udział w prestiżowym programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum Poland, posiadającym afiliację z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i wygrali udział w wielkim finale, który odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Bostonie.

Agencja Symetria PR specjalizuje się w świadczeniu usług public relations dla firm z branży IT, aktywnie zajmuje się także promocją startupów. Jest odpowiedzialna za tworzenie materiałów prasowych XTPL, bieżące informowanie o wydarzeniach i kontakt z mediami.